Laos

2020/03

Z krajiny sme videli len Luang Prabang, nakoľko sme tam boli na začiatku pandémie.

Víza

Začali prechádzať na online on arrival víza, ktoré sa dajú zohnať len na niektorých prechodoch. Na ich internetovej stránke si treba skontrolovať aktuálne podmienky. Preto sme napr išli lietadlom sem, lebo sme našli źe online on arrival víza sú najjednoduchšie – je to niečo ako papier, predpripravený na to, aby vám len na príchode oštemplovali pas a uź nič nemusíte. Žiadne úplatky. A ani nič od nás ani nechceli. Bežné víza je vraj problém dostať, lebo nemusí platba prejsť, alebo vám ju sfalšujú, alebo musíte podplácať policajtov.

Peniaze

V každej rozvojovej krajine je to trocha inak. V Laose sa nám najviac oplatilo zamieňať si hotovosť za miestne kipy. Neoplatí sa vám zameniť si veľa, lebo kipy nikde nezameníte naspäť, majú uzavretú ekonomiku, ale vo veľkom a v drobných kurzoch prijímajú medzinárodné meny. Nemali sme problém s AUD, NZD, USD ani s EUR, všetko v dobrých kurzoch. V bežnom obchode doláre prijmú, ale dajú vám zlý kurz.

Bezpečnosť

Pozor, pozor, pozor. Nie že by okato kradli a lúpili. Nie,.. majú to premyslené. Majiteľ hotela vám prehrabe veci a kradne vás kým ste preč, alebo vás autobusár nechá úplne na inom konci mesta len aby ste si zaplatili za taxi kam chcete.. kľudne aj vo veľkom lajaku uprostred noci. Naštastie sa nám to nestalo, ale počuli sme veľa podobných príbehov. Zjednávanie je základe, ale všetci vedia že si biely a teda máš prachy.. lebo ty niečo chceš a oni si kľudne počkajú na ďalšieho čo už zaplatí.

Čo vidieť

Určite vodopády – sú nádherné a dá sa krásne zaplávať. Samotné mesto nie je veľmi zaujímavé. Kopček nad mestom je fajn, centrum je jedna dlhá ulica, kde sa každý večer konajú trhy, hlavne zamerané na jedlo a suveníry.

Scroll Up