2019/10
Peniaze
Našťastie používajú americké doláre. Z bankomatov sa dá v pohode vybrať, len si treba dať pozor na ich dôveryhodnosť (vyberať v lekárňach alebo z pobočiek). Poplatok nebol pri niektorých bankách.
Doprava
Doprava v krajine je bežne lacná, pár eur za niekoľko stoviek km. Dalo sa chodiť autobusmi aj maršútkami. Autobusy nemali presný rozpis, resp. chodili +/- polhodina. Maršútky ako inak záviseli od plnosti auta. V meste vždy bola jedna centralizovaná autobusová stanica, z ktorej sa dalo do ísť ďalej a kúpiť lístky u viacerých spoločností separátne.
Jedlo
Veľmi populárne sú amuelzos – obedy. Niečo ako u nás menúčka. Skladajú sa z pitia, hlavného jedla a niečoho sladkého. Ako príloha ku všetkému je banán na milión spôsobov. Ak človek žije dlhšie na amuelzách tak zistí, že sú veľmi podobné – mäsový plátok, viac alebo menej cirkulárový, ryža alebo zemiaky a niečo sladké. Cena bežného amuelza je 1-3e v závislosti od polohy. Potraviny boli skôr malé obchodíky s miestnymi výrobkami.
Čo vidieť
Quito ako také nie je veľmi pekné. Vyhliadka nad mesto je pekná prechádzka, Mitad del mundo je zaujímavé kvôli histórií a kultúre, ale trocha turistické. Mapa dopravných spojení na stránke (TU) je len orientačná, v realite sme sa museli spýtať miestnych kde presne ísť a ako.
Baňos – Aguas Calientes je malá dedinka na hranici s Amazonkou. Pretína ju hlboká rieka, popri ktorej sa dá pobicyklovať a v okolí spraviť niekoľko túr. Bicyklovačka je veľmi príjemná, po asfaltke, smerom do údolia, kde je vidno niekoľko vodopádov resp. sa dá niekoľkým zísť. Najznámejší je Pailon del Diablo, bežne viditeľný na pozadiach Windowsu 🙂
Z krajiny sme videli síce veľa, ale hlavne pešo pri presune do Peru počas celkového lockdownu krajiny, kde sa všade protestovalo.