Gruzínsko

2016/01

V Gruzínsku sme boli len v zime, skúsiť aké je to lyžovať tu v najväčšom stredisku.

Jedlo

Gruzínska kuchyňa je ovplyvnená rusmi – všade nájdete všade kôpor, pelmene. Majú veľa svojich zaujímavých pokrmov, ako chačapuri či rôzne lisované či zaliate ovocie. Cirkulárové kura je bežné, ale nájdete aj reštiky prispôsobené európskym chutiam.

Peniaze

Kartou skoro nikde nezaplatíte, potrebujete cash. Z bankomatu sa dá vyberať rozumne, bez poplatkov, doláre či eurá budete musieť zameniť, chcú platiť svojou menou.

Doprava

Maršútky, maršútky, maršútky. Nevyspytateľné – či už cenou alebo odchodom. Ak je vás viac, dá sa dohodnúť – lepšia vyjednávacia pozícia 🙂 Ako práve funguje metro sa dá zistiť na ich stránke (TU).

Gudauri

pomaly sa rozrastajúce stredisko. Super sa lyžuje, apartmány poskytujú dostatočný komfort – my sme dokonca mali aj teplú vodu vo wc mise 🙂 Reštiku mali v našom čase len jednu, s vyššími cenami, tak sme za týždeň skúsili asi všetko zjesť čo sa dalo. Je tu aj požičovňa a na svahu bola kedysi chata, ale vyhorela :/ Výhľady sú úžasne!

Tbilisi

Pred pár rokmi ho poskytlo zemetrasenia a doteraz vyzerá podľa toho – šikmé domy, podopreté z viacerých strán. Fyzika tu podľa mňa nefunguje. Na parkovisku pri hlavnej stanici bolo dôveryhodne úložisko batožiny. Metro je rozumné a spoľahlivé, na ulici sa dá načapovať pivo do plastovej fľašky. čo viac treba 🙂 Oplatí sa vidieť vyhliadku nad mestom lanovkou, staré katedrály, miestne trhy aj most v tvare vložky 🙂

Scroll Up