Kambodža

2020/02

Víza

Dajú sa zohnať aj na príchode, čo je lepšie ako sa dohadovať s veľvyslanectvom. Avšak treba si dať pozor na úplatky. Z Bankgoku chodí super spoločnosť, dá sa vyhľadať cez 12go.asia, ktorá zabezpečí nielen dopravu, ale aj víza. mali by brať priamo doláre, ale típek preferoval bathy.. a od každého pýtal trocha inú sumu – predraženú, ak im chýbali fotky, národnosť, ktorá nemala nárok na tento tip.. pôsobilo to trocha matúco.

Jedlo

Ryža so zeleninou, cirkulárovým kuraťom a hocičím. Omáčky, kurkuma, curry. Lepšie reštiky sa vyznačujú tým, že kura nepodávajú cirkulárové, ale európsky opracované 🙂 Všade na ulici sa dá kúpiť hocičo. Od džúsov a cukrovej trstiny až po rôzne jednohubky. Bežné supermarkety sa ťažko dajú nájsť.

Peniaze

Dá sa platiť aj v dolároch, preferujú to, ale vydávajú miestne fufne, bankomaty sú nanič, väčšina je nedôveryhodná. Jedna z top zkorumponavných ekonomík na svete.

Doprava

Pozor na bus spoločnosti, treba si vybrať poriadnu, lebo bezpečnosť tu nie je samozrejmá. odporúčame online booking cez go12.asia. Autobusy odchádzajú relatívne načas, a prichádzajú rozumne.

Čo vidieť

Sieam Reap je malé mestečko uprostred ničoho, ktoré žije len z turizmu. Centrum je vyčačkané, ale ak sa dostaneme mimo neho, uvidíte pravú Kambodžiu. Chudobnú, žijúcu z málo. Elektrina, asfalt a voda nie je samozrejmosť. Miestne reštiky sú niečo ako veľké garáže s malými stolmi, majú jedno či dve jedlá, niektoré sú ako vývarovne s väčším výberom. V centre majú tustické reśtiky do 16tej akciu na pivo za pár centov.

Angkor wat je super na bicykle, netreba si objednávať maršútky, biky sa dajú požičať všade za pár drobných. Všetko treba zjednávať, aj vodu. Bežne stojí 0,5 usd ale v pohode ju predajú aj za 1,5 usd 🙂

Phom Phem je veľké mesto, s miliardou maršútkárov, inak dosť o ničom mesto, po tom, čo si prežilo sa ani nedivím. Kambodžská história je veľmi smutná.

Shianoukville je ukážkovým príkladom turizmu. Mrakodrapy rastú ako huby po daždi v dusnom prostredí. Všetko je úplne hore nohami. Všade samé skelety obrých hotelov.. s čínskymi nápismi.

Koh Rong Samloem je dedinka na ostrovoch dostupných loďou z Shianoukville. Pár domčekom, pláž ku ktorej sa človek musí dobojovať, ale je nádherná,..lebo tá čo je bližšie je čiastočne plná odpadkov, aj keď sa turisti snažia učiť domácich, že odpadky samé nezhnijú. Lebo všade je bordel, toľko ho je v mori…cesta loďou bola zdrvujúca. Na ostrove dokopy nič nie. Našli sme jednu reštiku, kde čapovali pivo.

Na nete sme nevedeli nájsť info o ceste do Vietnamu. Čo nie je na internete, to neexistuje, nie? Vedeli sme len, že na 12go.asia sa dá kúpiť lístok k hraniciam..a potom by tam vraj mal ísť autobus ďalej. Tak sme to skúsili. A vyšlo to 🙂 Treba sa len spoľahnúť na to, že v tomto chaose majú predsa len systém.

Scroll Up