Kyrgyzstan

2017/09

Doprava

Časť turistov chodí miestnymi nevyspytateľnými maršútkami – ceny závisia od nálady a dopravný poriadok závisí od toho, či je plné auto. Niektorí stopujú, ale krajina je rozľahlá a môžete sa ľahko ocitnúť uprostred ničoho veľmi ľahko. My sme si preto požičali auto, 4×4 10ročný UAZ, od Američana, čo sa sem presťahoval – horsenomads.com. Problém bol len, že to bol starý základný model a úplne nám nevysvetlili ako presne funguje. A tak sme pokazili 4×4 náhon, lebo sa zakaždým mal ručne prestaviť. Kúrenie sme úspešne úplne vypli až posledný deň. A veľkú časť vecí, čo sa dalo stratiť, sme stratili – nejaké späťáky, blatník, svetlá.. 🙂 Baterka odišla uprostred tunela, ale aj tak sme to úspešne prežili celé tri týždne na cestách. Náhradné súčastky, z ktorých by sme si vedeli postaviť nové auto, sme nakoniec nepotrebovali. Stav ciest bol skoro celý čas katastrofálny: prach, radiátory, asfalt len výnimočne. Rozheganí a vyheganí, všetci a všetko. Na google maps sa nespoliehajte, ukazujú tak tretinu reálneho času.

Jedlo

Nečakajte zázraky, bežná kirgizská kuchyňa je jednoduchá, cirkulárové kura, rôzna zelenina, zemiaky či ryža. Je podobná kuchyni celého regiónu a z ruských čias si zase nájdete všade kôpor.

Kedy ísť

My sme šli na konci augusta, choďte ale radšej pred začiatkom leta. Po lete je všade viac sucho a pusto. Po jari je ešte zeleno.

Peniaze

Vo väčších mestách sa dá v bankomate vybrať aj bez poplatku, s inou ako miestnou hotovosťou nikde nezaplatíte.

Čo vidieť

NP Tian Šen, určite! Perlou je vraj jazero Alakul jazero, širokou dolinou, evidentne po mohutných záplavách, postupne človek vystúpi do sedla s krásnymi výhľadmi. Ľudia chodia aj prechod, je náročný a výškovú chorobu treba brať vážne.

Issykkul je veľké jazero, s peknými plážami, nám stačilo večer prespať, krásne ružovo oranžové nebo a studená voda. 🙂

Náhorné jazero Son kul je fascinujúce celé aké je. Cesta k nemu kľukatými cestami, cesta od neho, rozľahlé jazero medzi vysokými horami. Roztrúsené jurty, miestny obyvatelia, pastieri. Jedna jurta pre jednu rodinu.

Mestá po ceste ako Jalal Abad, Sary Tash, Osh..nenápadné mesta, väčšie, menšie.

Scroll Up