Nový Zéland

2020/01-02

Severný ostrov

Vyznačuje sa veľkou termálnou aktivitou. Veľa aktívnych sopiek, teplé pláže, gejzíry, bublajúce bahno. Cathedral cove je len diera v skale, nič špeci. Bridal fall je pekný vodopád. Na hot beach treba byť v presný čas a zobrať si lopatu na hrabanie, nie je to tak že zázračne ľadová oceánová voda sa premení na teplučkú. Najlepšia časť bola sopka Taranaki (mt. Egmont) s nádhernými lesmi a krásnym odrazom v Mirror lake. Ďalej bublajúce hocičo v Wai-o-tapu geotermálnom parku a blízske teplé potoky, v ktorých sa dá kúpať. Blízko je aj redtree forest – gigantické sekvoje. Škoda, že umelo nasadené. Super bol aj výlet okolo Mordoru. Netreba však brat taxi na túru z jednej strany na druhú, stačí vyjsť hore jednou stranou a zísť druhou (aj keď výstup hore k sopkám je po šmykľavom piesku, čo je nepríjemné)..

Južný ostrov

Náádherné hory, krásne, alpské, skalnaté, zelené. Malborough sound je vraj super na bicyklovanie, ale všetko je zarastené lesmi, tak nie je veľa výhľadov. Ľadovce na západnom pozadí sa neoplatí vidieť, už sa skoro roztopili 🙁 Spievajúce skaly treba tiež vidieť v špeciálny čas a obdobie, ale aj keď sme išli podľa inštrukcií, tak sa nám to nepodarilo vidieť. Na západnom pobreźí je asi najkrajší reflective tarn s odrazom Mt. Cook, ale človek musí mať dobré počasie. Čo v tejto oblasti môže byť veľký problém. Prší tu často a veľa, a to často zničí cestu. Takže nemusíte vidieť všetko čo ste chceli. Vodopády smerom k Wanake sú zaujímavé, vysoké a hučiace. Ale boli sme tam v daždi, tak možno preto 🙂 Wanaka je ale lepšia – prístup na Roys peak, Rocky peak a dolina v oblasti Matukituki river pri Rob Roy ľadovci. Všetko krásne výhľady, perfektné hory, zeleň. Len na Roys peak treba ísť skôr, lebo je populárny a tak býva skoro parkovisko plné. Hlavne Roys peak je 1000m výškových a na slniečku treba myslieť na hydratáciu. Z Queenstownu sa oplatí vybehnúť na Ben Lomond, kopec rovno nad ním s krásnymi výhľadmi a na Routernburn trek, polovica jedného z top 10 trekov na NZ, kde prespanie sa musí rezervovať dopredu a je mega drahé. Sedlo, do ktorého sa vyjde je rozprávkové – zelené lúky, zaguľatené hory, skaly, vodopád, výhľady. Pecka. Z Te Anau sa dá spraviť jednodňový výlet na Mt. Luxmore, kde je vidno celé Ta Anau jazero. Celá dolina do Milford sound je krásna, škoda, že sme tam nemohli ísť na žiadnu túru, lebo dážď spláchol cestu 🙁 Na druhej strane je úžasný trek po Mt Cook a na Mueller chatu. Kvantum ľadovcov, ako sa topia a s rachotom padajú do údolia. Úžasné. Tajný klenot je St. Arthurs Pass NP. Veľa ľudí chodí na Avalanche peak, ale sú tu aj iné pekné miesta – Bealey Spurt trek, a hlavne Caroll hut – jeden z najkrajších trekov na NZ, krásne výhľady, jazerá, zelené lúky, oblaky v údolí.

Peniaze

Nie je problém platiť kartou či vybrať peniaze z bankomatu. Určite si zaobstarajte kreditku s vyšším limitom, lebo automatické čerpacie stanice zarezervujú zakaždým 150 alebo 80 NZD a kľudne to vrátia až o dva/tri týždne..

Doprava

Nový Zéland je rozľahlý, najlepší spôsob je požičať si auto. Stretli sme aj stopárov, ale tí mali veľa času. Nikto nechodil veľmi busmi, nechodia všade a nechodia často. Ak chcete byť spokojný, auto je naj. Existuje veľa požičovní, jedna z najlacnejších je Juicy, sú fakt lowcost, takže za naše lacné auto sme fakt dostali staré autíčko, ale dobre vydržalo. Oplatí sa zaplatiť si aj poistku. Nám puklo predné sklo, ale nikoho to nezaujímalo, lebo sme boli plne poistení. Na mesiac stálo cca 600e, bol to malý sedan, ale pre 2 akurát. Spali sme v stane 🙂 V Aucklande je vraj každú druhú nedeľu bazár áut, kde sa za rovnakú cenu dá kúpiť auto, alebo kúpiť za pár tisíc obývateľné a po výlete ho predať o pár tisíc nižšie.

Jedlo

Tradičné jedlo je veľmi poznačené západnou, hlavne anglickou kultúrou. Fish and chips, veľa vyprážaných rýb. Miestny sú extrémne tuční. V Polynézii je to vraj znak bohatstva..skôr by sa mali naučiť čítať zloženie. Countdown je asi najlacnejší, ale nemá internat. Pack§save má aj to. Burger king či McDonalds je zase dobrý na dobíjanie bateriek a internet tiež 🙂 nebudete si predsa míňať dáta na upload fotiek 🙂

Ubytovanie / Hygiena

My sme stanovali. Využívali sme NZ Wiki camps, kde vie človek krásne filtrovať podľa možností daného kempu a vždy tam boli dáke nové informácie o aktuálnom stave daného miesta. Zadarmo kempy majú vždy WC, občas aj stolík. Niektoré majú obmedzenia na počet nocí, lebo sa nachádzajú v turisticky vychytených oblastiach. Sprchy sa dajú filtrovať tiež, v každom väčšom meste sú minimálne studené zadarmo. V športových areáloch sa dá okúpať aj v teplých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll Up