Kam na výlet

2022/03

Výlety v okolí pre veľkých aj malých

1. Pohanské – Dedečkova chata (pešo aj s deťmi, bicykel, skialp, bežky). Jednosmerná trasa 4,3 km • 1:33 hod, mapa a info.

2. Srdiečko/Trangška – Chata M.R. Štefánika – Ďumbier – Chopok (pešo s väčššími deťmi/nosič, skialp). Okruh 14,7 km • 6:34 hod : mapa a info.

3. Čertovica – Beňuška (pešo s deťmi, skialp, alternatíva okolo Benušky na bicykli až späť na Jarabú alebo cez Veľkú Beňušškú dolinu k Bujakovu resp. na bežkách k útulni Líška alebo späť na Jarabú). Jednosmerná trasa na Beňusku 3,6 km • 1:42 hod: mapa a info. Pre bežky viď bežkársku mapu nižšie, pre bike verziu pozri zelenú cyklo na mape v linku vyššie.

4. Čertovica – Lajštroch (pešo s väčššími deťmi/nosič, skialp). Jednosmerná trasa 2,2 km • 1:18 hod: mapa a info.

5. Rozhľadňa v Nižnej Boci (pešo s deťmi). Okruh 3,1 km • 1:10 hod: mapa a info.

6. Rovná Hoľa (pešo s väčššími deťmi/nosić, skialp). Okruh 8,9 km • 3:44 hod + zídenie dolu zjazdovkou: mapa a info.

7. Slemä a Ohnište (dlhšia turistika): Okruh 18 km • 7:17 hod: mapa a info.

8. Rozhľadňa nad Polomkou (pešo s deťmi). Jednosmerná trasa 1,6 km • 1h: mapa a info.

9. Rozhľadňa v Brezne (pešo s deťmi). Okruh 5,5km • 2 hod: mapa a info.

10. Kráľová Hola (dlhšia turistika, náročnejší cyklo výlet). Pre bicykel okruh 9,3 km • 1:32 hod: mapa a info. Pre turistiku odporúčame okruh 12,2 km • 5:18 hod: mapa a info..

11. Bicyklový zelený okruh pre zdatnejších alebo elektrobike Jarabá – Pohanské – Mýto – Jarabá, príp. zachádzka na Letisko. Okruh 21 km • 2:25 hod: mapa a info.

12. Náročný cyklo okruh Heľpa – sedlo Priehyba – v.n. Čierny Váh – Čertovica – Jarabá: Ak sa človek zvezie bicyklom do Podbezovej na vlak a vystupi v Heľpe, odtiaľ je to okruh na Jarabú: Trasa 62,6 km • 5:41 hod: mapa a info.

13. Jaskyňa mŕtvych netopierov pod Ďumbierom (deti od 12r)

14. Bystrianská jaskyňa (deti od 3r?)

15. Čiernohronská železnička a lesnícky skanzen v Čiernom Balogu (všetky vekové kategórie)

16. Štôlňa Salvátor vo Vyšnej Boci – treba sa objednať na +421 917 58 18 15. Nová štôlňa Zubaustollen je otvorená od júna 2022 aj v Malužinej (kontakt zrejme priamo so speleoklubom)

17. Banícky dom vo Vyšnej Boci. Viac info tu.

18. Kúpať sa dá v hoteli Bystrá (majú aj wellnes), na prírodnom kúpalisku Tále či Krpáčovo. V Brezne majú krytú plaváreň.

19. V Mýte pod Ďumbierom otvorili nový bike park.

20. Priaznivci golfu zase majú možnosť zahrať si na Táľoch.

21. Z Krpáčova sa oplatí urobiť si výlet k Vajskovskému vodpádu alebo na Skalku.

22. Z Pohorelej sa oplatí vybehnúť na útuľnu Andrejcová či k vodopádu pod Orlovou.

23. Z Heľpy je pekná túra na Veľkú Vápenicu.

24. Náročnejšia turistika, ale krásna, je z Ráztoky na Ráztockú hoľu: Trasa 10km jedným smerom • 4,5 hod : mapa a info.

25. Hrádocké arborétum a hrad Liptovkský hrádok. Viac info tu a tu. V Hrádku je aj Múzeum baníctva a hutníctva.

26. Hybická tiesňava: ľahká turistika: Trasa 1,7km jedným smerom • 0:75 hod: mapa a info.

27. Mnohé jaskyna na Liptove: Stanišovská jaskyňa v Liptovskom Jáne, Važecká jaskyňa vo Važci, Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa v Demenovskej doline.

28. V Liptovskom Jáne sa nacháda aj Svätojánska rozhľadňa, termálny prameň Kaďa, termálne kúpalisko Raj a prehliadka výroby starých mincí v Podzemí pod vežami. Vyšľapať sa dá na Poludnicu (náročnejšia turistika: Trasa 4,5km jedným smerom • 2:5 hod: mapa a info – pozor na prevýšenie)

29. V Demenovskej doline je okrem iného aj lanový park Tarzania, rozhľadňa na Ostredku, Demänovská hora, symbolický cintorín, Vrbické pleso, turistika na Krakovu hoľu alebo Poľanu, či rozhľadňa nad Pavčinou lehotou.

30. Naskok sú aj Roháče: Medvedia štôlňa v Žiari (Západné Tatry). Či turistika na Baranec, Baníkov či Plačlivé alebo prechádzka Račkovou dolinou.

Požičovne e-bike: Turistická Informačná Kancelária – Horehronie – Brezno (s Horehronie Card za 5e, zľava 20%?), Villa Ďumiebierka, XY pod Kráľovou Hoľou

Požičovne bežiek: Domček horskej služby na Čertovici

Udržiavané bežkárske trasy (vstupné 2e):

Požičovne skialp: Mýto pod Ďumibierom pri obchode a na konci Bystrej veľký šport shop

Kde papať: Kúria na Táľoch za kruháčom v Bystrej pred obdočkou na Tále, Tálska Bašta pri hoteli Partizán, Salmo v Bujakove, Dedečkova chata pri vrchole zjazdovky v Mýte pod Ďumbierom, Kamenná chata pod Chopkom, Štefánikova chata pod Ďumbierom (len hotovosť)

Scroll Up