Praktické info

2022/03

Všetko, čo potrebujete vedieť

1. Internet: Na drevenej poličke pri Tangrame a svetle do obývačky je QR kód a heslo. V chate je to vaše jediné spojenie so svetom 🙂 Najlepší mobilný signál je na ceste, ale dá sa chytiť aj na obývačkovom okne a na verande.

2. Elektrina: pri príchode na chatu treba zapnúť ističe pre zásuvky – posledné dva rady ističov, ktoré nie sú prelepené a sú zakrúžkované červenou – viď obrázok dole (nezakrúžkované nechávame tak). Ide o jednofázové ističe s popismi ako “práčka” a jeden trojfázový istič s nápisom “čerpadlo”. Prúdových chráničov a vrchného radu ističov (kúrenie) sa nechytáme 🙂

Pri odchode z chaty treba ističe vrátiť do stavu, v akom boli pri príchode (zo zásuviek by mali fungovať len bežné dole, aby išiel internet).

Pri príchode a odchode odpísať z elektromera na stĺpe stav elektriny (menšia šedá skrinka s obrázkom kamery). Pozor, menia sa tam dve informacie: o aktualnej spotrebe a o celkovom stave – ten celkovy stav potrebujeme.

3. Periny: Postele sú oblečené do plachty, periny by mali byť navlečené do postelného prádla a odložené v posteliach, ak by neboli/trebalo by doobliecť, ćisté povlečenie je v našej izbe v malej posteli. Keď budete odchádzať povlečenie treba vyzliekať len ak je špinavé alebo ste boli aspoň tyźdeň.

4. Zásoby: kludne sa ponúknite čim potrebujete, ak náhodou niečo úplne miniete, prosím doplňte zásoby, aby sa aj ostatní nabudúce potešili, keď budú potrebovať 🙂 čo nenájdete, spýtajte sa, určite to niekde máme 🙂

5. BIO život: okrem iného si chováme baktérie v žumpe, a preto sa snažíme používať ekologické prostriedky, nehanbite sa ich skúsiť. (eko šampóny nám ešte chýbajú, ale aj to príde:)). Do umývačky ide 1/2 vrchnáku tekutého umývacieho prostriedku, ktorý je v bočnej skrinke pri šporáku. Za chladničkou/na verande je kovový kýbel na bio odpad – na komposte sa pracuje, zatiaľ to ide za potok.

6. Kúrenie: pri príchode Vám nastavíme predkúrenie na 20st. Na poschodí vykúri rýchlo a počas pobytu sa bude hore držať teplo. takže dokurovať nebude aj keby ste mali v noci otvorenú vetračku – tú si kľudne otvorte, aby vám bolo príjemne. Dole treba hlavne v chladnejších mesiacoch dokurovať v krbe – handrička na umytie dvierok je v držiaku na kutáče a podpalače v krabici pod schodmi, drevo pred verandou a za chatou. Prikúrte si ako vám bude vyhovovať.

7. Chladničku pri odchode odpojiť a nechať otvorenú, prosím, aby sanetvorili plesne.

8. Boiler sa ovláda stredovým otočným kolečkom – dá sa prispôsobiť teplota vody, na ktorú má nakúriť. Pri prvom zapnutí automaticky nakúri na 65 st. Dá sa stlačiť aj “eko” tlačidlo, ktoré má učiaci sa program, aby nakuroval vodu podľa historickej spotreby.

9. Voda zo studne je pitná (ale podľa rozboru extrékne mäkká). V dedine sú aj 3 minerálky (viď obrázok dole) – silno železité. Medzi Jarabou a Mýtom je ešte jedna minerálka – vajcovka.

Vonkajšie umývadlo je plne použiteľné, neklásť naňho ale žiadne ťažké veci prosím (ešte nie je dobre pripevnené). Kohútik stačí slabo zatvoriť (nedoťahovať) – postupne prestane tiecť voda, nakoľko ventil je až vo vnútornej časti múru.

10. V kuchynskej linke na pravo, v druhom šuplíku sa nachádzajú spoločenské hry – šach, človeče, dostihy a stávky, karty rôzneho druhu

Scroll Up