USA

2016/09

Doprava

Rozľahlosť krajiny spôsobuje, že jediný efektívny spôsob dopravy medzi mestami je auto. verejná doprava je drahá, nechodí všade a chodí zriedka. Z jednej strany krajiny na druhú sa určite oplatí aj lietadlo. Letenky majú dokonca aj pre nás prijateľnú cenu. Auto sme si požičali cez Nemcov – billigermietwagen.de, chceli sme niečo ako Škodu ale keďže sme šli na 3t cez tretinu krajiny, tak sme dostali SUV 🙂 Nakoniec sme stan ani nepotrebovali. 🙂

Ubytovanie

Motely sa pohybujú okolo 40 usd/noc bez ohľadu na počet ľudí, čo mladí využívajú. Alternatíva je aj AirBnb. My sme boli len dvaja a chceli sme ušetriť, tak sme využívali kempy zadarmo – tzv. Disperse camping, plochy, ktoré patria štátu a oficiálne sa tam smie prespať. Spravuje to Bureau of Land Management a na ich stránke sa dajú vyhľadať presné lokality aj s vybavením. Zväčša sú mimo mesta, na okraji, bez výraznej infraštruktúry, max. tak Wc.

Jedlo

Určite je drahšie ako na svk, hlavne syry a pečivo. Och ako nám chýbal slovenský chleba! Ak máte varič, viete si veľa vymyslieť. My sme ho nemali a obedy sme riešili v reštikách – fast foody rôzneho druhu (od kebabov, pity až po burgre) alebo normálne jedlo hlavne v dineroch (lacné reštiky, napr. Danny´s), večera/obed pre dvoch tak vyšla tak cca 40e. Nezabudnite, že prepitné sa dáva zvlášť. Boli sme aj v lepších reštikách, ale tam je to tak okolo 80e. A naozaj mňam 🙂 A všade je internet.

Zľavy

Oplatí sa vybaviť si kartu obchodu, kde nakupujete – majú niekedy zľavy. Tiež prístup na internet:) Ak idete navštíviť národné parky, tak potom určite aj America the Beautiful pass – karta pre 1 auto, max 4 ľudí, s ktorou máte vstup do národných parkov zadarmo. niektoré parky patria pod správu daného štátu, takže tam to nepatrí.

Čo vidieť

New York – mesto ktoré nikdy nespí. Fakt. Prešli sme od Washington highs až po lower Manthatan. Za dva dni. heh. A boli sme úplne zničení. Yale, čínska a talianska štvrť, ground zero, finančná štvrť. Prístav, mosty, Times square, Madison square garden, Hyde park, Top of the Rock s výhľadom na Rockefeletove centrum.. veľké, fascinujúce. Všade niečo. Metrom sa dostanete hocikde, ale je v ňom strašne teplo.

Denver – moderné mesto na predhorí s príjemnými obytnými štvrťami. Na presuny buď vlastné auto alebo uber. Na výlet sa dá ísť do Gardens of the God či Pikes Peak, na ktorý sa dá ísť autom. Ako všade v Amerike 🙂

Rocky Mountains – kráásne túry po kopcoch aj po údoliach. Aj jedno, aj druhé je úžasné. Výhľady, zeleň, všade sú srnky a jelene. Zábava aj na týźdeň.

Arches NP – červené kamene rozpadnuté do rôznych veľkostí a tvarov. Človek sa cíti naozaj maličko.

Canyonlands NP – jeden z naj NP. Na jednom mieste vidno obrovský canyon rieky Colorado z rôznymi levelmi zahĺbenia, kráter, skaly rôznych veľkostí a tvarov ako v Arches. Nočná obloha je tu neuveriteľná, lebo všade na okolo nič nie je, len rovná cesta. Vrátane tej, čo bola vo Forestovi Gumpovi 🙂

Grand Canyon nás sklamal, Veľká diera do zeme, kde poriadne nie je vidno rieku. Stihli sme to pred davmi turistov, ale Canyonlands bol omnoho lepší.

Do Antelope canyon treba prísť vo vhodný čas. Keďže je to pod zemou, najlepšie je okolo obeda, aby svetlo svietilo presne z hora a osvetlovalo jednotlivé záhyby. Pecka.

4 Corners nám pripomenulo Slovensko. Došli sme 10min pred záverečnou. Domáci Indián nás na to dôrazne upozornil a potom nás naháňal, aby sme si rýchlo spravili foto a šli preč, lebo chce uź ísť domov. Všade inde boli Američania strašne milšia ústretoví, Indiáni boli ale vždy nepríjemní a unudení.

Las Vegas je fascinujúce. Prešli sme sa hlavnou ulicou, kde nám stihli ponúknuť všetko legálne aj nelegálne. Hotely od výmyslu sveta.

Hoover Dam zaujal hlavne Adama ako chlapa:) Mňa zaujala čiara zobrazujúca hladinu pokiaľ bola kedysi voda, keď sa hrádza skoro pretrhla.

Death Valley patrí k najsuchším miestam planéty. Ráno o desiatej sme tam zaźili +37 stupňov. Piesok, duny, soľná pláň, farebné skaly. Najbližšia civilizácia 250 km.

Sequioa NP sa mne páčila úplne najviac kvôli gigantickým stromom, ktoré som predtým nikde ešte nevidela. Adam pri nich vyzeral ako trpaslík. Absolútne dych berúce.

Yosemite je krásny národný park. Bez špeci povolenia sa dá spraviť asi 5 túr, tak sme ich spravili za 2 dni 🙂 Američania nie sú takí zdatní a tak sme si túry z brožúrky vyskladali podľa ľúbosti. Yosemithský vodopád bol po lete suchý, ale výhľad z hora bol krásny. Na druhú stranu bola hlavná vyhliadka a prechádzka po okraji priepasti až k vodopádom na druhú stranu údolia, pomedzi sequioe. Pecka.

San Francisco – úžasné mesto. Plné života, rôznorodé. Známa strmá ulica nás prekvapila, lebo síce sme ju chceli ísť pozrieť ale nechtiac sme sa na nej priamo ocitli smerom dole, čo ma dosť vystrašilo, lebo je fakt strmá. Za prechod San Fransicovým mostom sa platí mýto, čo bol pre nás problém, lebo sa nám to nepodarilo zaplatiť dopredu. Na turistických informáciách to však s nami hravo vyriešili. Zavolali na linku, povedali čo treba, len sme nadiktovali číslo kreditky. Len tak, do telefónu, neznámemu človeku 🙂

Pacific highway je príjemná cesta popri oceáne zo San Francisca do Los Angeles. ľahko človek môže podvečer pozorovať kosatky a veľryby či tulene. Len hrozne fúka a oceán je studený 🙂

Z Los Angeles sme veľa nemali, len dlhé ulice plné malých obchodov, nápis Hollywood v diaľke, ktorý bol fakt malý.

Scroll Up