Platenie

Nikto nechce behať s vreckami plnými peňazí, niekde a niekedy sa tomu ale nedá vyhnúť. Pokiaľ práve nejdeme na týždeň do hôr, kde vieme, že nebude žiaden bankomat, tak si nenechávame pri sebe viac ako 100-200e v domácej mene – v závislosti od krajiny. Napr. v Brazílii zaplatíte kartou ešte aj u pouličného predavača na pláži, v Peru zase za každú platbu kartou (ak sa náááhodou dá platiť) účtujú 5-10% navyše. V blogoch o krajinách sa dá ľahko prečítať (ako referenčné vždy berte nejaký z posledného roka, nie viac lebo dané už vôbec nemusí platiť, hlavne po korone) aká je aktuálna situácia a štandard v danej krajine a podľa toho si vie človek prispôsobiť hotovosť – koľko asi chce minúť na výlety, jedlo, dopravu či suveníry najbližšie dni. Vybrať príliš veľa domácej meny sa tiež neoplatí, aby človek nestratil veľa na výmennom kurze do inej meny.

Platba kartou

Určite zvoľte kartu, kde nemáte príplatok za platbu v inej mene – tzv. transfer/foreign fee. Info nájdete vo všeobecných obchodných podmienkach Vašej banky. Odporúčam kreditné karty, Revolut/Transferwise karty a zo slovenských bánk mám najlepšiu skúsenosť s kartami od Unicredit bank – aj keď banka ako taká je katastrofálna. Príplatok niekedy môže byť aj za type karty – Visa vs. MasterCard. Alebo niekde berú len učitý typ karty. Na blogoch o danej krajine sa dá všetko vyčítať (ako referenčné vždy berte nejaký z posledného roka, nie viac lebo dané už vôbec nemusí platiť, hlavne po korone). Z praktického hľadiska sa nám pri dlhodobom cestovaní osvedčilo “dobíjať” si Revolut kartu (nemáme Transferwise,ale je to to isté) cez kreditnú kartu (lebo mala vysoké transfer/foreign fees) a platiť Revolutom – ten má najlepší kurz a vďaka kreditke nám stačilo peniaze splatiť až o mesiac neskôr.

Výber hotovosti

Výber z kreditnej karty zväčša býva okamžite úročený, ale závisí na Vašej banke. Karty od Transferwise a Revolut majú určite najlepšie kurzy (1-2% lepší kurz) avšak pri účte zadarmo viete vybrať len obmedzenú čiastku (200e/mes) – kedže cestujeme dvaja, tak máme každý dve karty a teda dvojnásobný limit. Napr pre Nový Zéland nám to bohato stačilo, pre Čile nie. Zo slovenských bánk mám najlepšiu skúsenosť s kartou od UnicreditBanky – ich výmenné kurzy sú najlepšie (len cca 0,5% horšie ako Revolut) a dá sa s nimi zadarmo vyberať z bankomatu. Niektoré bankomaty majú limity na výber, takže ak vytiahnete 8x po 20e, vašej banke sa to nemusí páčiť.

Výmena peňazí

Vyhnite sa pofidérnym ujom a tetám pred autobuskami, na námestiach a pod. Odporúčame banky alebo zmenárne priamo na staniciach. Väčšinou majú kurz vylepený alebo Vám ho vedia povedať a keď obeháte viac miest, nájdete si ten najvýhodnejší. Nelíši sa však väčšinou o veľa medzi sebou. Niekedy ani nemáte na výber viac ako jednu zmenáreň. Ako referenčný kurz môžete využiť google alebo Revolut/Transferwise kurzy – oproti kamennej zmenárni môžete mať rozdiel aj 5%-10% závisí od odľahlosti daného miesta (uprostred hôr, čím ďalej od hlavného mesta, tým drahšie a pod).

Univerzálna hotovosť

Určite si vždy zoberte nejaké EUR / USD navyše. USD je ešte vždy univerzálnejšie, ale EUR je v tesnom závese. Existuje už len málo krajín, kde namiesto miestnej meny zaplatíte bez problémov v USD/EUR, pretože budú miestny preferovať cudziu menu, stať sa vám to ale može ak: daná krajina bankrotuje (napr často Argentína), nemáte poruke bankomat a musíte vybrať peniaze (napr na konci treku napr v Nepále kde najbližší bankomat môže byť aj 200km) alebo miestny síce v službách berú len domácu menu, v menárni však za vynikajúci kurz nakupujú cuzdie meny (napr Laos)

Kde odložiť hotovosť

Každý si povie: veď si nechám na hoteli a so sebou si zoberiem len to, čo naozaj potrebujem, pre istotu. Rozumné, ALE! Hlavne v krajinách tretieho sveta si dajte pozor na ubytovanie. Pozorne si prečítajte hodnotenia, rezervujte len tie najlepšie, lebo sa stáva, že domáci okrádajú nič netušiacich hostí, ktorý si nechajú všetko na izbe. Nám sa to síce nestalo, ale vraj je to bežná prax v Laose.

Ceny

Našli ste niekde článok s cenami? Prirátajte si 10% za každý rok, odkedy to bolo napísané. Ceny rastú, lebo ľudia vo veľkom cestujú.

A určite nahláste banke, že idete do divnej krajiny. Keď uvidia výbery zo strednej Ázie, budú si myslieť, že ide o podvod..

Scroll Up