Telefonovanie

So svetom potrebujeme byť v spojení stále. Či už s rodinou doma, úradmi alebo miestnymi obyvateľmi. Internet v tomto ponúka mnohé možnosti. Na lokálne hovory sa zase oplatia lokálne SIM karty.

Volania cez internet

Nájsť v dnešnom svete internetové spojenie už nie je taký problém. Na ubytovaní je to už viac menej samozrejmosť, v nedostupenejších regiónoch za menší poplatok. Mobilné dáta sú na tom podobne – tu však platí, dobre si zvoliť operátora – radšej drahšieho operátora s lepším pokrytím. Aktuálne možnosti, ktoré operátori ponúkajú v tej ktorej krajine ľahko vygooglite, ďalej je to len o tom, ako dlho budete v krajine a koľko dát míňate – ak chcete uploadovať foto (napr kvôli zálohe v prípade, že by vám ukradli mobil), budete potrebovať väčší paušál (10-20e/mesiac za 3-5gb, v závislosti od krajiny – čím bohatšia krajina, tým lacnejšie) – takéto väčšie prenosy dát by som ale radšej riešila lepším ubytovaním s kvalitnejším ubytovaním (samozrejme vzhľadom na možnosti – 5G v Nepále pod Thorong La nenájdete). Samotné volania sa už dajú realizovať hravo – What´s up, Facebook, Gtalk, Skype, Zoom.. dnes je toho už veľa. Napr. cez Skype sa dá volať aj priamo na telefónne číslo – štandardne za poplatok, ale prvý mesiac to vie človek vyskúšať zadarmo .) Je to praktické napr. keď Vás okradnú a musíte zavolať do banky či operátorovi doma na Slovensko.

Domáce volania

Okrem EÚ sa vám určite pri dlhšom pobyte v krajine oplatí zaobstarať si miestnu SIMkartu. Jednak cez internet toho veľa vybavíte, druhak nikdy neviete, kedy budete potrebovať pomoc či volať niekomu. Tak ako vo vyššom odseku platí – radšej väčšieho a drahšieho operátora – pokiaľ má lepšie pokrytie. Počas nášho cestovania sme v podstate miestnu SIMkartu našťastie potrebovali len kvôli dátam, všetko sa dalo vyriešiť cez internet – a čo nešlo, tak aj tak šlo len osobne 🙂 Aby mal mobil dobrý signál, je vhodné mať mobil so širším spektrom frekvencií, nakoľko v každom regióne bežia na inom pásme. Čím viac ich mobil podporuje, tým lepšie. Napr. Adamov čínsky mobil chytil skoro všetko a všade.

Scroll Up