Niektorým krajinám sa to stáva a pre cestovateľa nie je príjemné, keď sa ocitne v nestabilnej krajine s protestami miestneho obyvateľstva. Hlavne v Južnej Amerike sa niečo takéto nedá predpokladať.
Samotný bankrot krajiny môže byť spočiatku veľmi nepríjemný – blokády ciest, nepokoje, vandalizmus, hocičo. Ľudia dostávajú plat, ale do večera má menšiu hodnotu, menej kúpia v obchode, čo sa im samozrejme nepáči a protestujú. A poriadne. V takom prípade radíme: prchajte z krajiny – opatrne ale prchajte. Neviete, ako dlho to ešte bude trvať a či to neprinesie ešte väčší rozvrat. Cudzinci ľahko môžu byť terčom nakoľko sú v krajinách tretieho sveta chápaní ako chodiaca peňaženka.
Neskôr si obyvateľstvo nájde cestu. Napríklad v Argentíne to vyriešili hravo – bežne sa dalo platiť v medzinárodnej mene, hlavne EUR a USD sa výrazne lepší kurz než by vám dala banka – aj o 10-15%. Ceny potravín a služieb naviazané na medzinárodné meny už nereflektujú situáciu v krajine tak prudko a teda na nich inflácia nemá taký vplyv. Kúsok ekonómie v praxi.