Doprava

Keď už viete kam, otázka je ako. Môžností je veľa, otázka sú peniaze, čas a akú máte kondičku

Verejná doprava

Asi najbežnejší spôsobom dopravy, hlavne v krajinách tretieho sveta. Býva výrazne lacnejšie ako na Slovensku. Nevýhoda je, že sa nedá naplánovať. Niekde idú len tzv. maršútky či collectivos, čo zdieľané minivany, ktoré vyrazia, keď sa naplnia. Občas chodia aj autobusy alebo vlaky, ale do ťažšie prístupných oblastí (tj mimo okresné mestá..) len lokálna zdieľaná doprava. Býva relatívne bezpečná, ale keďže infraštruktúra je kadejaká (prebuldozérované svahy nad roklinami každú jar kvôli silným zosuvom pôdy), tak treba mať trocha odvahy – to, že ste na hlavnom ťahu do hlavného mesta vôbec neznamená, že uvidíte niekde asfalt. Výnimkou je asi len Nový Zéland, ktorý ma veľmi dobrú sieť busov cez Intercity.co.nz – viete si aj kúpiť rôzne typy okružných lístkov – avšak nejdú všade – aj tak budete musieť stopovať, či sa výrazne prispôsobovať cestovnému poriadku.

Auto/motorka

Dlhodobé požičanie auta či motorky v rozvojových krajinách nie je štandard. Napr vo Vietname si oficiálne ani cudzinci nemôžu požičiavať autá či motorky. Samozrejme to ale nikto nekontroluje. Ak budete mať ale nehodu, poisťovňa vám nič nezaplatí – šoférovať v danej krajine máte zakázané. Potom sú krajiny, kde si viete požičať auto aj so šoférom – Južná Amerika aj Ázia. Na dlhší aj kratší čas. Samozrejme jedlo aj ubytko platíte šoférovi, ktorý často slúži aj ako sprievodca. Vie vám ukázať zaujímavé miesta, ale ako všade, stále budete preňho chodiaca peňaženka, a preto tie miesta nemusia byť úplne odľahlé, či neznáme, ale tustické či patriace jeho kamarátovi. A potom je tu skupina dôvodov, prečo požičať auto hlavne vo vyspelých krajinách (USA, Austrália, NZ) – miesta sú príliš ďaleko od seba a verejná doprava je nepravidelná, takže je výhodnejšie byť si vlastným pánom. Samozrejme je to drahšie, ale hlavne vo vyspelých krajinách, jediná alternatíva ako sa za krátky čas dostať všade, kde chcete. Bežné auto zvykne stáť od 20e/deň, ak chcete 4×4 tak sa začína na 50e – uvedené ceny sú najnižšie priemerné možne, tj pre menšie staršie autá (sedan, cca 15r a pod). Ak požičiavate, určite si priplaťte aj poistenie – celého auta aj s havarijkou, nikdy neviete, čo sa môže stať, kamienok vám rozbije predné sklo ani neviete ako.

Stop

Obľúbené po celej Patagónií, Novom Zélande aj Amerike. A keď človek chce, tak po celom svete. Samozrejme, nikdy človek nevie, čo sa môže stať, či vás neokradnú (ako hocikde na svete ak ide o to), kedy auto príde. Pre lowcost cestovateľov jasná voľba, pre tých čo majú obmedzenú dovolenku ani nie. My preferujeme na dlhšie vzdialenosti vlastné auto alebo požičané, ale pokiaľ skočíme turistiku niekde v lese a vieme, že auto sme nechali vo vedľajšej dedine, tak prečo nie. A navyše, na čím odľahlejšom mieste ste, tým máte vyššiu šancu, že vás niekto stopne. V jednom národnom parku v Patagónií sme boli 100km od cesty, 150km od najbližšieho mesta. Na konci parku bolo len 5 áut, 5. nás zobralo celých 150 km, trebalo len počkať dve hoďky kým neprišli z túry.

Bicykel

Áno, aj bicyklom sa dá cestovať, aj dlhodobo. Veľmi populárna je Patagónia, či cesta z Peru až do Ushuaie alebo cesta Pamírom. Nový Zéland či Japonsko je obľúbené tiež. Ja by som mala len jednu výhradu – infraštruktúra krajinách tretieho sveta nepočíta s cyklistami a teda neexistujú cyklotrasy, sú to vlastne bežné cesty (štrk, piesok, hlina, radiátory..), takže autá či autobusy vás budú predbiehať a bude stále špinavý od prachu. Navyše v strmých zrázoch to môže byť aj nebezpečné. Naopak taký NZ či Japonsko sú na tom lepšie, ohľaduplnejšie, pripravenejšie.

Pešo

Diaľkové teistické trasy sú bežné hlavne vo vyspelých krajinách. V Južnej Amerike máte najviac niekoľkodňové treky, na začiatok či z konca ktorých sa buď treba dostopovať alebo použiť collectivo. Ázia turistiku ako my až tak nepozná. Na NZ existuje trasa od severu na juh po horách, po ceste máte anjelov, ktorý vám môžu nakúpiť, umyť sa u nich a pod.

Kombinácia vyššie uvedených

Hlavne pri dlhodobom cestovaní určite odporúčam kombináciu. Každá krajina je špecifická, má svoje plusy a mínusy a do každej idete za iným účelom. Ak budete dlho v horách, auto vám prenajímať netreba, tak sa potom nebojte stopovať. Na verejnú dopravu sa dá vo všeobecnosti spoľahnúť, aby Vás doniesla, kde chcete, navyše spoznáte miestnych, pri väčších vzdialenostiach je lepšie ale vlastné auto, lebo nie všade ide verejná doprava alebo sú nejaké autá, aby sa dalo ľahko stopovať. Niekedy sa oplatí našetriť si viac a užiť si krajinu tak, aby ste maximalizovali potešenie zo zážitkov za minimum času čo máte.

Scroll Up