Itinerár

Itinerár závisí od dvoch základných vecí: množstva času, ktorý chcem v krajine stráviť a čo sú moje záľuby. Samozrejme aj od iných ako sú peniaze, ale povedzme si úprimne, bežná Slovač keď už ide na dovolenku, tak si dovolí.

Čas

V krajine môžete stráviť aj roky a stále budete mať čo pozerať. Preto ľudia volia špecifické regióny, ktoré pozrú dôkladnejšie, pokiaľ majú menej času. Stretli sme aj špecialistov, ktorý počas 3 týždňovej dovolenky obehli Južnú Ameriku: Cusco – Macchu Picchu – Lima – Santiago de Chile – Torres del Paine – Perito Moreno – Buenos Aires. Sú to stovky kilometrov nalietaných v lietadlách, strávených v autobusoch, čakaním a iným presunom. Naozaj chcete väčšinu svojej dovolenky stráviť presunom namiesto oddychom? Aj my sme spravili raz chybu, že sme si požičali gazíka do Strednej Ázie na tri týždne s tým, že obehneme juh Kazachstanu, Kirgizkou, Pamír a Tajikistan…a kvalita ciest nás veľmi nepríjemne prekvapila.. nechcene veľa času sme strávili presunmi. Príroda a ľudia boli síce stále parádni, avšak mrzelo nás, že nemáme viac času na prebádanie toho, čo sme chceli – hôr.

Zameranie

Niekto rád spoznáva mestá, kultúru, festivaly, múzeá, iný hory a prírodu. Výber zaujímavostí si treba dobre pogoogliť – je to otvorené? Musím si rezervovať vstupenku? Potrebujem povolenie do danej oblasti? Ako dopredu ju treba kúpiť? Koľko to stojí? Existuje nejaké ročné obdobie kedy by som tam (ne)mal ísť? Dnes sa dá vygoogliť už všetko, treba na to kúsok času. Blogy popíšu veľa zaujímavého (ako referenčné vždy berte nejaký z posledného roka, nie viac lebo dané už vôbec nemusí platiť, hlavne po korone), treba len vedieť čo nás zaujíma a pokojne pozrieť čosi viac – plán B sa vždy zíde, či už kvôli zlému počasiu, chorobe alebo neočakávanej politickej situácií. Na presun medzi mestami si určite vyhraďte celý deň (cesta z ubytka, presun na nove ubytko, ubytovanie trvá a človek si často hlavne po ťažšom presune chce oddýchnuť príp. popozerať v meste, kde vie čo zohnať do výbavy/ na ďalšiu cestu). Po viac dennej turistike zase padne dobre deň voľna. Nezdá sa to, ale neustále presúvanie a cestovanie je vcelku náročné.

Scroll Up