Letenky

Na túto tému sa toho popísalo už veľa, preto ponúknem len skrátenú verziu toho, čo sa nám oplatilo najviac.

Základné pravidlo

Buď kúpite letenky na termín, ktorý vám najviac vyhovuje alebo kúpite lacné letenky.

Najmä v prípade bežnej dovolenky počas roka je človek limitovaný pracovným týždňom kedy, aby najefektívnejšie využil čas, chce odlet v piatok večer / v sobotu ráno a naopak, prílet domov cez víkend. A práve tieto bývajú drahšie, niekedy aj dvojnásobne. Je to teda na osobnej preferencií podľa hesla – kto má peniaze, nemá čas a naopak. My síce neberieme najlacnejšie letenky, lebo preferujeme odlety cez víkendy, za to vieme ale počas roka absolvovať kumulatívne až 6 týždňov dovolenky, keď využijeme týždne, kde sviatky pripadajú na týždeň

Ďalším aspektom je sezónnosť. V závislosti od činnosti, ktorú chcete v danej krajine realizovať (napr turistika v našom prípade) je dôležité počasie. Lacné letenky samozrejme dostanete mimo sezóny – počas jari/jesene či obdobia dažďov. Hlavne do krajín tretieho sveta by som mimo sezóny necestovala – slabá infraštruktúra tu znamená hlinené cesty zarezané do svahu, ktoré sa v prípade vytrvalých dažďov zmenia na tobogany so zosuvom pôdy ako bonusom. Alebo naopak, cesty ešte nemusia byt sprejazdnené (po zosuve a pod) a teda doprava bude obmedzená a môže sa vám stať, že niekoľko kilometrov budete musieť kráčať pešo – so všetkou vašou batožinou. V prípade turistiky to môžu byť vyslovene nevhodné podmienky (zasnežené priesmyky, kde sa bez zimnej výstroje neodporúča ísť). Áno, východom je menej turistov 🙂 Čo ale znamená aj menej ubytovacích kapacít, menej pestré jedlo, menej dopravných prostriedkov a pod. Na druhú stranu, existujú miesta, kde to môže byť jedno – ak idete len na víkend pozrieť Rím a v prípade nepríjemného počasia sa schováte do múzea či galérie. Všetko je o preferenciách.

Kde kúpiť letenky

Aj tu sú, vo všeobecnosti, dve možnosti – buď kúpite “na istotu” priamo od leteckej spoločnosti drahšie letenky alebo od sprostredkovateľa lacnejšie, ale s rizikom, že neodletíte/nedoletíte.

Pointa je v tom, že stránky ktoré slúžia ako agregáty leteniek a viete si “vygoogliť” najlacnejšie lety pre vybrané termíny, často ponúkajú letenky v oklieštenej podobe, bez základných služieb podpory (info o meškaní, zrušení letu, podpora ak let zmeškáte a pod). Lacnejšie letenky preto nemajú, lebo majú dobrý deal s leteckou spoločnosťou, ale preto, že proste letenka nezahŕňa všetko to, čo by mala priamo od prepravca. Tiež vám kvôli nesprávnej komunikácií systémov môžu vzniknúť menšie nedorozumenia typu: doobjednám si batožinu navyše, ale letecká spoločnosť o tom nevie a tak si ju musím kúpiť ešte raz – predajca leteniek by mal akceptovať reklamáciu a vrátiť mi peniaze, čo som zaplatila navyše, avšak chvíľu to môže trvať, kým to spocesujú (pár týždňov)

Napriek tomu, existujú aj spoľahlivé agregáty/vyhľadávače, cez ktoré viete kúpiť letenky lacnejšie alebo výhodnejšie a stále mať istotu, že ak sa niečo stane, k svojim peniazom sa dostanete. Sú nimi napr. kiwi.com či pelikán.sk (tieto aspoň používame my, ak nemá priamo letecká spoločnosť tú istú cenu). Aby som ale nebola taká negatívna, ak sa niečo stane, trvá to aj leteckej spoločnosti (týždne), hlavne v čase korony, kedy všetci stornovali lety, mali všetci problém sa dostať k svojim peniazom.

Tiež sú tu agregáty, ktoré majú prepracovaný spôsob vyhľadávania letenky, ale samotnú kúpu už realizujete u iného agregátu alebo priamo leteckej spoločnosti. Napr. skyscanner.net alebo kayak.com. Sú veľmi výhodné ak neviete, kedy presne chcete letieť a uvažujete o viacerých alternatívach.

Poslednou zaujímavou anomáliou je okamih, kedy letecká spoločnosť zvyšuje ceny leteniek, ale nestihnú sa ešte “preliať” do systémov ostatných agregátov a vyhľadávačov, takže na ich stránkach je letenka ešte lacnejšie. Vtedy určite kupujte, bude to už len drahšie 🙂

Kedy konečne kúpiť letenky

Je letenka drahá? Lacná? Je to dobrá cena? Človek často nevie posúdiť. Hint: pozrite sa na Facebook stránky agregátov leteniek a cestovných agentúr (na FB je plno takých stránok, dajte len do vyhľadávača “letenky” a niečo vám to odporučí – letenky za babku, jak naletenky, travelistan, travelhecker,.. ) a medzi ich staršími príspevkami nájdete určite aj destináciu, kde chcete ísť. Ak je súčasná cena podobná – kupujte. Ak chcete ísť cez hlavnú sezónu a máte mesiac pred odletom, kupujte tiež – lepšie to nebude. Ceny bývajú zvyčajne najlepšie 2-3 mesiace pred odletom.

Ako kúpiť letenky

Nie vždy sa dajú kúpiť letenky v eurách. V tomto prípade zvoľte kartu, kde nemáte príplatok za platbu v inej mene – tzv. transfer/foreign fee. Info nájdete vo všeobecných obchodných podmienkach. Odporúčam kreditné karty, Revolut/Transferwise karty a zo slovenských bánk mám najlepšiu skúsenosť s kartami od Unicredit bank – aj keď banka ako taká je katastrofálna. Príplatok niekedy môže byť aj za type karty – Visa vs. MasterCard najčastejšie. Raz sa nám dokonca ani nepodarilo kúpiť letenku cez určitú spoločnosť, lebo odmietla všetky karty, ktoré sme mali my, svokor a ešte aj kamarát z Chile odkiaľ spoločnosť bola.. smola, museli sme kúpiť drahšie letenky, holt..

Scroll Up